Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/122

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


Soome härtsog Johannes ja Meklenburi härtsog Kristoffer käiwad Tallinnas, 1562.

Aastal 1562, nowembris, tuli Soome härtsog Johannes, Rootsi kuninga wend, ühes oma würstliku abikaasa proua Katarinaga, kes on Poola kuninga Sigismund Augusti õde, läbi Liiwimaa Tallinna, peale seda kui ta Wildas Leedumaal kõrgestinimetatud neiuga oli pulmi pidanud. Ja kui mõne päewa Tallinnas rahul oli puhanud, läks ühes oma abikaasaga laewale ja sõitis Turusse Soomemaale. Selsamal sügisel anti härtsogile Helme, Karksi ja Ergmäe majad Poola kuninga poolt kätte, kui lubatud kaasawara, ja härtsog Johan pani nende üle walitsejaks ühe ebakrahwi von Arz’i.

Aastal 1562, jõulu õhtul, tuli Meklenburi härtsog Kristoffer Stokholmist Tallinnas ja ei annud tunda, et ta würst oli, läks seepärast liht kodaniku juurde öömajale ja istus oma teenrite sekka. Wiimaks aga, kui see mitte kauaks ei wõinud saladusse jääda, anti neile würstlik öömaja ja austati neid seisust mööda.


Poolakas kaotab Polotski wenelasele, 1563.

Aastal 1563, weebruaris, wõttis moskwalane toreda kaubalinna Polotski Poola kuningalt ära. Moskwalane oli selle linna alla kõik oma jõu, mis meeste ja moona poolest saadawal, kokku toonud ja tulega nii waljusti peale käinud, et nõnda wiimaks linna kätte sai. Selle kahju tegi moskwalane Poola kuningale siis, kui see parajasti Petrikowis Poola ja Leedu seisustega nõu pidas. See oma pärismaade ja linnade kaotus pidi Poola kuningale omaks wõetud Liiwimaa pärast ka tulemagi, sest kui ta Liiwimaa omaks kuulutas, siis pidi ta ka Liiwimaa nuhtlust ja häda ühes maitsma ja sest osa saama.


Rootsimaa mitmes sõjas; härtsog Johan wangis, 1563.

Aastal 1563, suwel, läks see pikk sõda Taani kuninga Frederik II ja Rootsi kuninga Eerik XIV wahel lasti, ühes Lüübeki omadega, kes Taani kuninga pool olid, siis weel Poola sõda ja pärast ka Moskwa sõda Rootsi riigi ja riiki kuuluwate maade wastu Liiwimaal. Ja kõik need wõimumehed sõdisid Rootsi riigi wastu peaaegu kaheksa aastat ilma waheta.

Kohe peale sõja hakatust, aastal 1563, laskis Rootsi kuningas


12