Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/123

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Eerik oma wenna härtsog Johani ühes tema abikaasaga Turus sõjasalgal wangi wõtta ja wangis Stokholmi wiia, kus seda waga würsti ilma tema süüta asjade pärast igaüks teadmata meelest naeris ja teotas. Pärast pani Jürgen Perssen, kuninga kergemeelne nõumees, tema Stokholmi linna kohtu ette, ja kui oma meelt mööda erapoolikud mehed oli kohtunikuks pannud, kaebas kõwasti kõrgestinimetatud würsti peale mõne põhjendamata ja luuletatud asja pärast, aga tõeks teha ei wõinud tema wastu midagi. Pärast laskis siiski wäewallaga ja mitte õigusega selle auliku würsti kuninga loaga wangikotta wiia ja andis kuningale agarasti nõu teda elust surma saata. Sinna wangi ja kiusatusse sattus see waga wärst ühes oma armsa abikaasaga üsna ilma süüta. Härtsogi Rootsi mehed aga, kes Turu majas ühes olid, wiidi ka kõik wangis Stokholmi ja üsna ilma süüta raiuti pead maha ja murti rattal halastamata. Aga sakslased, kes härtsogi teenistuses olid, aadlist ja mitteaadlist, jäeti elusse, kuid neid peksti armetult. Ja nende seas oli ka Kristoffer, üks Tautenburi priihärra.

Need põhjused aga, miks härtsogi ja tema meestega nõnda tehti, olid need: Nimelt kui kuningas Eerik Taani ja Poolaga awalikku sõtta sattus ja need walitsejad kuningas Eeriku ja Rootsi riigi wastu olid ühinenud, ja härtsog Johan just selsamal ajal, kui see ühendus Rootsi ja Taani wahel jalale seati, ennast Poola kuninga õega oli kihlanud, siis peeti teda kuninga pool kahtlaseks, nagu oleks tema oma äia, Poola kuningaga Rootsi riigi wastu salanõu pidanud liidu teinud. Ja see oli kahtlust ka weel suurendanud, et härtsog Johan, pärija würst ja Rootsi riigi sugulane, waenulikkudest maadest wabalt ja ilma wähemagi kimbatuseta ära oli saadetud. Aga see waga härtsog Johan oli sest ilma süüta ja seda arwati tema peale, ilma põhjuseta ja wastu kõike õigust ja kohust.


Härtsog Kristoffer wangis, 1563.

Aastal 1563, jaagupipäewa ajal, tuli Meklenburi härtsog Kristoffer, kes Rootsi kuninga Eeriku poole oli löönud, mõne lipu Saksa sõjameestega, Rootsi kuninga kutsel, Riia stifti kallale, et seda stifti ära wõtta, selleks arwas ta omal õiguse olewat, sest et ta stifti koadjuutor oli olnud. Aga tema käsi käis halwasti. Sest Kuramaa härtsog wõttis tema Daleni majas wangi ja wiis wangis Poolamaale, kus teda üle wiie aasta kinni peeti.


13