Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/127

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

dasid ja uut kaupa jälle peale wõtsid, said rootslased kaksteistkümmend laewa jalale Lüübeki omi Narwast wastu wõtma, ja kui Kõrgessaare all kokku puutusid, wõeti mõned Lüübeki laewad ära; aga suurem hulk pääsis ära ja läks jälle Narwa tagasi.


Krahw Arz, 1563.

Aastal 1563, sügisel, tahtis Johan, arwataw krahw Arz, Soomemaa härtsogi asewalitseja tema pantmajade üle Liiwimaal, Helme, Karksi ja Ergmäe majad moskwalasele ära lubada ja kätte anda selle tingimusega, kui moskwalane temale ühe neist majadest päriselt lääniks annab ja sealjuures ka tema oma kaitse alla wõtab. Ja see ebakrahw waletas oma alampealikutele, kes sest äraandmisest midagi ei teadnud, et nende isand, härtsog Johan, oma wangikojas Rootsis on ära surmatud, ja tahtis nõnda ääri-weeri mööda ohtrate sõnadega neid ka selle kurja teo peale pöörda ja meelitada. Aga kui tema kurja nõu märgati ja wenelased juba tulemas öeldi olewat, siis wõeti ta korraga kinni ja wiidi Riiga, kus teda kesknädalal enne jõulu tuliste tangidega kisti ja ta nelja ratta peale pandi. Temal oli muidu palju häid andeid ja oli suures lugupidamises oma sõjateadmiste pärast kõikida juures, kui ta aga oleks tahtnud seda alandlikus meeles teha. Aga et ta ise ennast tahtis kõrgeks tõsta ja selleks kuulutada, kes ta mitte ei olnud, siis pidi ta langema ja häbisse saama.


Koluwere saab Rootsi alla, 1564.

Aastal 1564, talwel, läks Hinrik Claussen, Kankase rüütel, Rootsi uus walitud sõjaülem Liiwimaal, Koluwere maja alla ja sai kauase piiramisega maja ilma suurtükkideta kätte.


Eestlaste pühast neljapäewast.

Selsamal ajal kuulutas ennast üks Liiwimaa jumalakartmata talupoeg ja pärisori Jumala prohwetiks ja elas Kuusalu tühja kiriku juures wenelaste walitsuses ja andis teistele talupoegadele nõu, et nemad ei pea mitte enam pühapäewa, waid neljapäewa pühaks pidama, selle põhjuse pärast, et Jumal olewat ükskord suures hädas olnud ja olewat kõiki nädala päewi appi kutsunud, aga ükski muu pääw ei olewat temale appi läinud, kui aga ainult neljapäew, keda sellepärast õigusega peab pühamaks pidama kui kõiki teisi päewi.


17