Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/45

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


Wilhelm von Frymersen, 27. Saksa ordu meister Liiwimaal.

Pärast Arnold von Vitinkhofi tuli Wilhelm von Frymersen meistriametisse. Temagi ajal tehti palju raskeid käikusid wenelaste, leedulaste ja semigallide wastu. Selle meistri ajal oli Johannes von Sinten kaheksas Riia peapiiskopp.


Lobbe von Ulsen, 28. Saksa ordu meister Liiwimaal, 1394 (1396).

Pärast Wilhelm von Frymerseni sai Lobbe von Ulsen Liiwimaa meistriks. Tema ajal oli wäliste waenlaste poolest üsna rahu, aga Tartu omadega ja sisemistega hakkas uus sõda jälle peale.


Woldemar von Brüggenei, 29. Saksa ordu meister Liiwimaal, 1394—1402 (1396—1406).

Aastal 1394 sai Woldemar von Brüggenei meistriameti peale Liiwimaal. See meister wiis Tartu omadega alustatud sõja lõpule. Sest Tartu omad olid uskmata Pihkwa wenelastega, leedulastega ja samaitidega ordu wastu ühinenud. Ja kui need nimetatud waenlased Peipsi kallast mööda Tartu omadele appi tulid ja Liiwimaad koledasti laastasid, siis walmistas ka meister Woldemar oma ordusugulastega kõike jõudu mööda sõja wastu ja ajas waenlased suure mehisusega maalt jälle wälja. Ja ei sündinud see taplus mitte ilma märksa kahjuta kummaltki poolt. Pärast kuulati nende kahe poole asi Dantskes üle ja lõpetati ja lepitati ära.

Selle meistri ameti ajal lubas Preisi kõrgemeister Konrad von Jungingen Harju ja Wiru rüütelkonnale iseäranis suured wabadused ja eesõigused kõigi teiste wastu Liiwimaal, nimelt et aadlist tütred niisama kui pojad nimetatud maades pärida wõiwad mitte ainult liikuwat, waid ka liikumata wara, nagu maid, mõisaid, külasid, lossisid, kindlusi, kunni wiienda põlweni, hoolimata igast lääniõigusest. See õigus on nimetatud kõrgemeistri poolt Dantskes Preisimaal antud ja kirja ja pitsatiga kinnitatud aastal 1397 maretipäewal.

Peale selle oli Harju ja Wiru aadlil Taani kuningate poolt ja pärast ka Preisi kõrgemeistrite poolt igal ajal tore rüütlikohtu eesõigus, kus kohtus kuus Harju ja kuus Wiru nõunikku ja kaks wõimukandjat, nimelt Tallinna komtuur ja Rakwere fogt, istusid, ja mis see kohus ütles ja määras ning õigeks tundis ja kuulutas, sellega pidid pooled rahul olema, ja peale seda tuli mannrihtri poolt, kes üks fogt on Liiwimaa rüütliõiguses, kohe otsuse täidesaatmine ilma


45