Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/56

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

lõi wäega kolm korda waenlase hulkadest läbi ja tappis palju wenelasi maha; teised lõi Jumala abiga põgenema. Aga et ta oma rahwaga wäsinud oli, ei wõinud ta waenlast kaugemale taga ajama minna, waid jäi kunni kolmanda päewani sinna paika pidama ja waenlast ootama, kas ta wahest jälle tagasi ei tule. Kuid ta ei tulnud ja ei tahtnud enam nii tulist sauna saada. Selles tapluses löödi mitu tuhat wenelast maha. Aga meister ei kaotanud mitte palju rüütlid, waid ainult 400 jalameest ühes nende pealiku Matthes Pernaweriga ning leitnandi ja ühe lipumehe. Aga üks mees, Luukas Hamerstede nimi, wõttis trummi kätte ja jooksis sellega kelmi wiisil waenlase juurde. See liiwimaalaste wõit oli tõesti suur Jumala imetegu, et niisugune pisikene salgake, nagu enne nimetatud, 90.000 meest ära wõitis ja pakku ajas.

Siit wõib ka näha, mis sõjamehed need moskwalased on, kui neile wähe tõsisemalt wastu hakatakse. Pärast seda meistri wõitu hakkas moskwalane paremat hinda pakkuma ning rahu paluma ja meister sai seda oma tahtmist mööda mitmeks aastaks. Et aga moskwalane nii kergesti liiwimaalastega rahu tegi, selleks ei olnud see lüüasaamine mitte ainukene põhjus, waid et temal seekord enam waenlasi oli ja ta weel teisi maid tahtis waatamas käia, nagu nimelt Kaasani kuningriiki, Smolensko würstiriiki, Pihkwa würstiriiki ja weel teisi, mis sel ajal weel mitte tema walitsuse all ei olnud. Aastal 1505 suri see suurwürst Iwan Wassiljewitsh ära ja tema poeg Basilius tuli walitsema, kes Pihkwa linna ja würstiriigi wastu sõtta läks ja nad ära wõitis, aastal 1509.

Aastal 1513 ostis see meister Wolter von Plettenberg Preisi kõrgemeistri markkrahw Albrechti käest truudusewande ja läänikohuse ära, et Liiwimaa meistritel edaspidi mitte enam Preisi kõrgemeistri käest tarwis ei ole oma lääni wastu wõtta.

See meister laskis oma walitsuse ajal ka kuldraha lüüa, kaalu, kuju ja moe poolest Portugali omade sarnased, ja nimetas neid ka portugalöösideks ja need olid wäga tuntud maal.

Aastal 1522, selle meistri walitsuse ajal, hakkas püha Ewangeeliumi walgus Liiwimaa linnades paistma. Ja kui tema inimesed Jumala sõna tõsisele mõistmisele oli walgustanud, nõnda et need paawsti häbemata kõwerusi ja eksitusi näha ja tunda wõisid, hakkasid nad kohe puujumalate wastu sõda pidama ja wõtsid kirikud tormiga


56