Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/57

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

ära ja wiskasid ebajumalad wälja ja wiisid kiriku ehted ära, nõnda et ei tea, kuhu nad on kadunud.

Ka sai see aulik meister oma wägewate tegudega korda, et tema ja kõik järeltulewad meistrid Rooma riigi würstide arwu wastu wõeti. Ja tema oli esimene, kes würsti nimetust kandis, ja oli selle keiser Kaarel Wiiendalt saanud.

Aastal 1528 sündis Iwan Wassiljewitsch, seda nime teine, Moskwa suurwürst, see, kes meie ajal Liiwimaaga sõda pidas ja Saksa ordu ühes kõigi waimulikkudega sealt wälja ajas, nagu seda pärast kuulda saame.

Aastal 1532 hakati Tallinnas Harjuwärawa walli ja kõrget rundeeli ehitama. Selsamal aastal läks Tallinna tore mungaklooster ja mungakirik munkade omast tulest põlema ja põles maha.

Selle meistri ajal on järgmised peapiiskopid Riia peastiftis walitsenud, nimelt Michael Hillebrant, ühe kodaniku poeg Tallinnast; pärast teda Kaspar Linde ja siis Johannes Blankfelt ja Toomas Schönink, ühe Riia purmeistri poeg, ja wiimaks markkrahw Wilhelm von Brandenburg, kes 19. ja wiimane orduaegne peapiiskopp Riias oli. See markkrahw Wilhelm sattus ka, et ta Läänemaal mõnda aadlikku taga õhutas, kes oma wanast walitsusest ja piiskopp Reinolt Buxhövdenist tüdinenud olid, selle Reinolt Buxhövdeniga sisemisse sõtta ja wõttis selle piiskopi käest Koluwere, Lihula ja Haapsalu majad ühes kogu Läänemaaga ära, nowembrikuus aastal 1532, ja pidi nad pärast Wolter von Plettenbergi tõsise manitsuse peale wanale piiskopile jälle tagasi andma. See meister walitses 41 aastat ja suri kolmandal pühal paastus aastal 1535.


Herman von Brüggenei, teise nimega Hasenkamp, 42. Saksa ordu meister Liiwimaal, 1535—1549.

Aastal 1535 sai Herman von Brüggenei, teise nimega Hasenkamp, Liiwimaa meistriks. Selle meistri ajal toodi üks kõrge aadlimees, Johan Uksel nimi (Riiseperest), Tallinna wangikotta, sellepärast et ta ise oma talupoja oli ära tapnud. Ja kui tapetud talupoja sõbrad temale linnas tee eest kinni panid ja tema siiski julges Tallinna tulla, siis tulid mõned tema head sõbrad ja linnakodanikud tema juurde ja hoiatasid teda ja manitsesid hoolega, et ta


57