Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/91

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

nad neid heal ajal sõja wastu sugugi ei olnud kindlustanud. Ja kui Rakwere kodanikud, aadlist ja mitteaadlist, Rakwerest ära põgenesid ja Tallinna läksid, trööstisid nad ennast Taani kuningaga ja ütlesid: Las’ wõtab wenelane peale lossid ja maad ära, küll Taani kuningas need tema käest jälle tagasi wõtab. Jäeti ka Etsi, Nyehusi ja Laiuse ja weel teisi majasid maha, mis siis moskwalane ilma mõõgalöögita kätte sai.

Kui moskwalane Narwa ja teised nimetatud majad ära oli wõitnud ja kätte saanud, siis alles saadeti temale need 40.000 taalrit liiwimaalaste poolt kätte. Aga moskwalane ei tahtnud neid wastu wõtta, waid ütles: temal olewat raha küll, ta olewat Liiwimaalt enam kätte saanud, kui see raha wäärt on, ja niikaua kui õnn temale wastu jookseb, tahtwat tema oma aega tähele panna ja seal kõrwas ennast oma õigest asjast trööstida. Nemad wiigu aga raha jälle oma härradele tagasi. Kui raha Moskwast jälle tagasi toodi ja Narwa ühes teiste majadega kaotsi oli läinud, siis hakkasid liiwimaalased kahetsema, et nad rahaga nii kaua olid wiiwitanud. Aga sinna ei olnud midagi parata.


Wenelased kindlustawad Rakweret.

Sel ajal hakkas moskwalane Rakwere maja, mis peale Narwa kõigi nende majade seas, mis ta seekord kätte sai, kõige ülem ja parem oli ja mille külge terwe Wiru maakond kuulub ja mille kõrwal ka tore alewik aset on, sõja wastu kindlustama. Ta kaewas seal selle pika mäe lossi ees üsna järsult ära ja ehitas sinna ette kummaltki poolt müüri üles ja kiskus mungakloostri kiriku ja kilditoa ühes teiste kodanikumajadega, kiwiehitused, hoopis maha ja wiis kiwid oma ehitusele ja ehitas üles mäele ning müüri peale ümberringi igasse külge suured wägewad pullwärgid, blokkhausid, tornid ja laskewallid wägewatest pakkudest ning palkidest ja laskis sinna wahele mõnesaja eluhoonet seada, kus mõni tuhat meest sees wõis warju leida. See oli eeskindlus. Aga Saksa lossi peeti wangi- ja moonamajaks, kus ükski wenelane ei tohtinud elada, kui aga wojewooda üksi.


Rakwerelaste endine ülbus.

Selles Rakwere alewikus elas Saksa walitsuse ajal rikas kodanikurahwas ja oli seal hea toidus ja kõik asi odaw, sest sel ajal wõis siin waka rukkid nelja Lüübeki killingi eest osta, härja 3 taalri


91