Lehekülg:Prohwet Maltswet Wilde 1906.djvu/51

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

— 50 —

pärast, kes wäljas seisiwad, kes templist wälja heidetud. Ja nutjad oliwad mõisa kepikandjad — kubjad, kiltrid, aidamehed, need wagad wennad, kelle kepid äripäewal peremehe kukru kasul halastamata hoopidega nende wõimuse alla antud wendade seljas tantsisiwad. Ja seal nutsiwad ja palwetasiwad teiste pattude pärast kõrtsmikud, möldrid, mõisarentnikud, need wagad wennad, kes oma põlatud wendade wiimasest jõust elasiwad ja rikkust kogusiwad. Nende jõust, kes kui patused ilmalapsed seal wäljas seisiwad, kelle eest jumalakoja uksed ja aknad kinni pandud, sest et neil wähem wara oli kui nutjatel, wähem seda mammonat, mille teenimist nutjad pühakirja järele ise patuks tunnistasiwad…

Talupoeg mõistis, mis temaga siin tehti, nagu ta seda mõistis, mis temaga kirikumõisas ja kirikus tehti. Ta mõistis seda, kui ka aimamisi ja undamisi, ja et ta seda mõistis, siis kaotas ta usalduse niisuguste abimeeste, hoolekandjate ja trööstijate wastu ning ihkas ja ootas oma südames uusi, paremaid. Ta igatses abimeeste järele, kes teda teatawate õigustega inimeseks, kannatawaks inimeseks peaksiwad ja kes inimesele abi juhataksiwad, mitte ainult hingele; kes juhatawat sõrme mitte üksi kõrge ja kauge taewa poole ei tõstaks, waid ka selle kindla pinna poole pööraksiwad, mille külles inimene oma eluga kinni on.

Nüid ilmus korraga mees, kes selge sõnaga mõndagi wälja ütles, mis talupoja põues tummalt kipitanud. Nüid ilmus mees, kes talupoja seniseid abimehi ja trööstijaid awalikult julges laita, iseäranis sellepärast, et nad endid temast paremaks, kõrgemaks, Jumalale ligemaks pidasiwad, et nad rahwa ilmaliku wara järele liikidesse jagasiwad, et nad uksed, mis ühedele awatud oliwad, teiste eest kinni paniwad, ja et nad endid ise põlatud wendade wähesest raswast nuumasiwad. Juhan Leinberg algas oma tegewust wõitlusega talupoja seniste abimeeste, hoolekandjate ja trööstijate — tema seniste ebasõprade wastu.

Waewalt oli Maltsweti nimi rahwa seas tuttawama kõla saanud, kui sellega ühes teade käis, uus usumees arwustada kirikuõpetajate kõrkust, lähenematust, wara-ahnust ja