Eesti kirjanduse ajalugu (Hermann)/Eduard Wilde

Allikas: Vikitekstid
Eesti kirjanduse ajalugu
Karl August Hermann

Eduard Wilde.

Uuemal ajal on end Eduard Wilde kõrgeandelise ja tubli jutumehena Eesti kirjanduses tutwaks teinud. Tema on sündinud ja kaswanud Tallinna ligi Keilas, käis Tallinnas kreiskoolis ning haris end pärast iseõpetuse ja reiside mõjul tublisti edasi. Ta elas mõned aastad wäljamaal, iseäranis Saksamaal, ja tuli siis jälle kodu tagasi, kus ta peagi kuulsaks kirjameheks tõusis, kelle juttusid rahwas kõige suurema isuga loeb.

Juba ajaleht endine„Wirulane“ awaldas palju lugemist Wilde sulest, kes selle lehe toimetuse liikmena ka kuulsa jutu „Wallimäe neitsi“ kirjutamisest osa wõttis 1884. aasta ümber. Pärast ilmus tema sulest „Töömehe tütar“ 1886, „Musta mantliga mees“ 1877, „Rõuge armid“ 1888, „Õmblusmamsli jõulumehed“, „Naene pudelis“ 1890, „Kus sandid saia sööwad“, „Kuul päha“, „Tema ja ta laps“ ja „Naer on terwiseks“ 1891, „Kännud ja käbid,“ „Peiu käsiraha,“ „Wanakawala küüned,“ „Rööwitud tiiwad“ ja „Õlest katuse all“ 1892, „Karikas kihwti,“ „Miljon westitaskus“ ja „Wästriku Aadu. Kippari unerohi“ 1893, „Meie Mihkel,“ „Muhulaste imelikud juhtumised“, „Linda aktsiad“ 1894, „Herzogi west“ ja „Minu postipoiss“ 1895, „Külmale maale“ 1896 jne.

See on terwe rida juttusid, mis ise tubli osa kirjandusest wälja teeb. Nad ei ole aga kõik, sest palju on nimetamata jäänud, paljud otsa ostetud. Tähele panna on, et „Töömehe tütar,“ „Kannud ja käbid,“ „Peiu käsiraha,“ „Wästriku Aadu,“ „Linda aktsiad“ ja iseäranis „Külmale maale“ ja teised otse Eesti rahwa elust on wälja wõetud ja kõige paremaid kujusid sellest annawad. Wilde naljajutud on kõik nii kirjutatud, et watsa wabisema panewad.

Oma juttudega on Wilde lühikesel ajal Eesti jutukirjanikkude ette otsa tõusnud. Temal on omadused, mis teda päris jutustajaks teewad, nagu 1) peenike hingeteadline iseloomu joonistamine, 2) wäga põnew ja lõbus jutulõnga edendus, 3) ilus keel ja ladus kõne. Lugeja wõtab lugedes Wilde jutu tegewate isikute loost kõige elawamini osa. Wilde oskab juttu nõnda seada, et see iseloomude ja olude järele loomulikult pääotsuses lõpeb. Küll ei ole salata, et mõni juhtumine wähe otsitud ja liiale aetud ja teine imelikkude wahesõnade läbi lugeja osawõtmist ja kaastundmust osalt wähendab, kuid pääjutt jääb ikka tõelikuks. Wildele on loodus ise õiguse andnud kirjameheks hakata, sest ta oskab elu nõnda joonistada, kuda end see tõesti awaldab. Tema jutud saawad Eesti kirjanduses jäädawalt loetawateks kirjadeks, ja tema harwa liiale minew loomuline nali annab asja naeruks ja lõbuks.