Lehekülg:Üleüldine ajalugu Bergmann 1879.djvu/103

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
91
Wana aeg. Rooma riik. 2. piir: II, § 55. 56. Appius Klaudius.

werd waenlaste wastas ära walasiwad. Sääl andis üks rahwameeleline patrizidesugu konsul Spurius Kassius.Spurius Kassius nõuu, üht maatükki, mis hiljuti oli ära wõidetud, waesemate plebejide keskel ära jagada. Patrizid sülitasiwad tuld, kutsusiwad konsuli kohtu ette, kui ammeti aeg möödas oli, nimetasiwad teda „äraandjaks“ ning wiskasiwad ta kõrgelt Tarpeji kaljult maha. Aga tribunid ei kartnud: nad pärisiwad ikka uueste oma õigusi. Ja kui soowi ei täidetud, ei läinud plebejid mitte sõtta. Üksi Diktatori ees ei mõjunud woliniku wõimus ega tohtinud keegi wasta panna.


§ 56. Wõitlemine kindlate seaduste eest.

Seaduse seisus.1. Senni ajani oli wana wiisi ja kombe järele kohut mõistetud. Kirjutatud seadusi ep olnud. Sellepärast wõisiwad kohtunikud kergeste kõwerust õiguseks ja õigust kõweruseks käända, iseäranis, kui alam rahwas ülemaga kohtu ette astus. Sääl nõudis üks wolinik, et seadusi üles kirjutataks, kelle järele kohut mõistetaks ning õigust antaks. Kaua paniwad patrizid wasta ega wõtnud mitte rahwa häält kuulda. Wiimaks ei wõinud nad ometi mitte parata: nemad saatsiwad Saadikud.saadikud Greeka maale waatama, kus kõige paremad seadused oleksiwad, ja kui need koju tuliwad, walisiwad nad kümme meest, Decemviri: 451.decemvirid, kellel diktatori wõimus ja woli senni käes oli, kui seadused walmis saiwad.

12 tahwli seadus: 450.2. Kümne wasktahwli pääle kirjutati nõutud seadused. Aga aasta jooksul ep olnud weel mitte kõik walmis saanud. Sellepärast waliti uueste kümme meest, kes kaks tahwlit weel juure lisasiwad, nii et seda seadust „kaheteistkümne tahwli seaduseks“ kutsuti. Aga decemvirid ei annud oma woli mitte, nagu kohus, käest ära, waid jäiwad üle õige aja ammetisse ning pruukisiwad oma wõimust kurjaste. Aga just see asi murdis nende kaela. Sest kui üks decemvir, Appius Klaudius.Appius Klaudius, ühe auusa plebeji sugu pääliku tütart tahtis ära riisuda, teda kohtu ees oma kliendi tütreks tunnistades, surmas õnnetu isa meelt ära heites ise oma tütre ära, ‚sest üksi sellel wiisil wõida ta oma tütart lunastada‘. Ja rahwa hulk, kes seda lugu päält nägi, sai täis tulist wiha ning nõndis suure häälega decemviride ammetist lahtilaskmist. Aga et seda ei sündinud, läksiwad plebejid teist korda Pühal mäel: 449.Pühale mäele“, kuhu nad senni jäiwad, kui tyrannusetaulised seaduseandjad lahti lasti ning wanad ammetid jälle jalale seati.

Õiguse saamine.3. Sest saadik pärisiwad plebejid oma wolinikkude läbi üht õigust ja ammetit teise järele, mis neile, kui ka aega mööda ja alalise wõitlemise all, wiimaks ometi korda läks. Plebeji konsulid: 366.Konsuliks saamine oli nende esimene nõudmine, aga seda ei lubatud. Selle eest asutati sõjatribunide ammet konsulite asemelle, kelleks ka plebejid wõisiwad saada; aga patrizidelle loodi uus prätori ehk kohtuniku ammet, kellest nemad üksi osa wõtsiwad. Siis saiwad nad luba quästoriks ehk riigi rahahoidjaks saada, mis neile tee senatisse lahti tegi. Ja siis saiwad nad konsuli, siis diktatori, siis censori ammeti osaliseks, kunni 200 aastase wõitlemise järele, aastal 302, Ühewäärilised: 302.plebejid patrizidega täieste ühewäärilisiks saiwad. Ränk oli riid, aga kibe wõitlemine ei kestnud mitte igaweste.