Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/151

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

Iseäralikkudel kordadel tuleb kolm korda kolmest abi otsida. Suurema maagilise väe kui kolm avaldab kolm korda kolm. Üheksa korda süüakse jõuluöösi; niisugune üheksa-kordne söömine hoiab järgmisel aastal sööja priske ja tugeva. Peiud ja neiud söövad vana-aasta õhtul 9 silku ära ja joovad vett peale; magama heites ilmub neile tulevane eluseltsiline. 9 korda sööb külvimees uue-aasta öösi ja vastlapäevalgi, — siis saab ta suvel hea lõikuse. 9 seltsi rohtu korjatakse jaaniöösi: need rohud toovad korjajale õnne majja. Teisele paha teha soovides keedetakse 9 muna, pannakse villasesse kotti ja viiakse selle õue peale, kellele soovitakse paha teha. — Leivapuudust hoitakse eemale, kui vilja sügisel aita pannes pahema jala kannaga üle aida põranda tõmmatakse. Niisama tehakse aida uksele 9 risti, et tulihänd aidast vilja ära ei kannaks. Maa-aluseid arstitakse 9 tõugu keedetud marjapuude veega. — Kohtus saab alati õigust, kui 9 lamba seljast kolmest kohast villu niidetakse, neist kindad tehakse ja kindad kohtu minnes kätte pannakse. — Lehma piima arstitakse kadakapõõsast 9 kohast võetud okstega ja marjadega; neid keedetakse ühes piimapüttidega pajas. Mõnikord loetakse nõiasõnu kolm korda kolm korda usus, et nad siis tingimata mõju avaldavad. Ülepea, kui iseäralikkudel juhtumustel tagajärg peab olema kindlustatud, otsitakse kolm korda kolmest abi. Tuttav on, et targad oma sõnu ei taha kellelegi avaldada. Nad kardavad, et nende sõnad niisugusel puhul maagilise väe kaotavad. Kui targad iseäralikkudel kordadel ometigi oma sõnu avaldavad, jätavad nad kolm sõna oma teada. Seesugusel puhul jääb sõnadele ikka esialgne jõud.

Teine sarnane mõju avaldav arv kui kolm on seitse. Seitse Moosese raamatut suudavad kõiksugust imet teha. Seitset sugu sõnu loetakse Kalevipoja mõõgale peale: need sõnad annavad talle iseäraliku väe. Seitse peotäit heinu visatakse jõkke, — siis ilmub maarjahein jaani-öösi nähtavale. Seitse korda pestakse vastlapäeval juukseid, — siis kasvavad nad hästi pikaks. Seitse tulist sütt visatakse loomadele söögi sisse, — siis saavad nad hea söögi-isu. Seitse musta ussi pead tuuakse majasse, et hästi head, ilusad hobused kasvaksid.

Lühidalt: mingisuguse asja või ettevõtte edendamiseks tuleb abi otsida kui mitte kolmest, siis ometi seitsmest, Nagu kolm, avaldab seitsegi maagilist jõudu. Ühel juhtumusel on ometi seitsmega hädaoht ühendatud: kui seitse venda pühapäeval korraga kirikusse lähevad, vajub kirik kõigi kirikulistega


151