Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/157

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

viisi sauna ei harrastatud. Huittistest kaevatakse 1759, et seal vanemad inimesed, aga isegi lapsed liiga palju saunas käivad, nimelt igal õhtul. Kui kaks või kolm püha teineteise järele olnud, käidud esimese püha õhtulgi saunas. Isegi pidu ajal saadetud kõik pidulised sauna. Eestis lepiti nädalas ühe- või kahekordse vihtlemaskäimisega, olgu siis, et külmetamise puhul oli vaja arstimist vihtlemisega kohe ette võtta. Talvisel ajal oli ülepea hõlpus vihtlemist saada: ahju kütmise järel mindi ahju peale, — kütmise ajal soojutati koldes vett — ja viheldi, ahju peal niipalju kui sooviti. Alati seega saunas ei käidud, vaid toimetati vihtlemist toaski ahju peal.

Saun oli muistsele esivanemale nagu püha paik, nagu tempel. Siin maksis sõna: Võta kingad jalast, — siin on püha paik! Veel enam: sauna kohta maksis ka ütlus: võta rõivad ümbert, — siin on püha paik! Ohverdama ja mõnele müstilisele ettevõttele, nagu rahaaugu kaevamisele, mindi muiste tihti alasti; nii ka sauna, kus vihtlemise puhul nagu mingisuguse müsteeriumi teel inimest tervendati, maagilise väe mõjul uuesti sünnitati.

Enam kui sauna ennast arvati seda tervendavat, uuestisünnitavat väge sauna leilist välja minevat, mis nagu mingisuguse haldjana esineb, kuigi teda otsekohe haldjaks ega vaimuks ei nimetata. Vanema kirikukeele looja J. Hornung keelab oma „Önsa Luterusse Laste Öppetuses“, 1694, lk. 9, saunaleili pühaks pidamast. See hoiatus viitab sinnapoole, et leili muiste pühaks peetud. Wiedemann ütleb, et tuleb saunaleiliga aupaklikult ümber käia (Aus d. inn. u. äuss. Leben, lk. 491). Igatahes on leil talumehe tohter ja saun maarahva arstimismaja. Niisugust tohtrit, kes tõepoolest õieti mingisuguse kõrgema olevuse asupaik, tuleb aus pidada. Veel meie päevil ülistatakse leili kõige paremaks haigusearstijaks ja külmetuse kaotajaks.

Leili ega vihta ei tohi kellelegi keelda; neile, kes saunaleili ja vett jagavad, antakse põrguski aega puhastamiseks ja vett keele kastmiseks (Põlva). Sauna mõju ulatub seega koguni põrguni.

Leilil on maagiline mõju isegi temaga kokkupuutuvaisse asjusse: kui uueaasta-öösi leiliheitmis-kapaga 9 korda ristati õue peale vett visatakse, kasvab sinna suvel kena muru (Sõrve). Silmi ei tohi leilis kuivatada, — siis kaob näopuna.

Iga koht ei sobi ühte viisi nõidumiseks, taigade ettevõtmiseks, vaid selleks vajatakse iseäralikke kohti, mis omalt poolt aitavad ettevõtte mõju suurendada. Taiad, mida ilma teiste


157