Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/173

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

Keda alaline uni ja väsimus vaevab, mingu neljapäeva-õhtul selle puu alla, mille otsas ööbik laulab, käigu 3 korda vastupäeva ümber puu ja öelgu: „Sisask, sisask, uni sulle, laul mulle!“ Seepeale on unine nagu uuesti sündinud ja väsimus kadunud.

Nähakse kevadel hunti esimest korda neljapäeval, kuulutab see sel aastal head ette.

Neljapäeval lastakse loomi esimest korda karjamaale.

Neljapäeval ei tohi leiba teha: leiva jätk kaob ära.

Neljapäeva-õhtul söögu neiu, kes peiut tahab unes näha, 9 silku ära, sabast peale hakates, voodi ette laua peale pangu kolm klaasi veega: kes talle unes juua toob, on ta tulevane peiu.

Kes tulevikku tahab teada, joosku neljapäeva-öösi kolm korda ümber toa: kui puusärk vastu tuleb, sureb ta; kui neiu vastu tuleb, võtab ta naise jne.

Vändra pool kutsuti vanasti neljapäeva „torupilli-pühaks“. Vallaelanikke kogunes hulgakaupa kõrtsi kokku, kus torupilli saatel lõbu peeti.

Ei peeta neljapäeva-õhtut, ei tohi majapidamises ega mingisuguses ettevõttes õnnistust loota.

Neljapäeva-õhtul mõistetakse mõistatusi, — siis sünnivad ilusad, kirjud vasikad.

Kord keerutanud keegi mees neljapäeva-õhtul lonti. Varssi hakanud mehe kõige parem lammas laudas ringi käima. Mees targalt abi paluma. Tark käskinud lonti tagasi keerutada, põlema süüdata ja põleva londi tükkidega lammast suitsutada. Sedaviisi tehes saanudki lammas terveks.

Neljapäeva-õhtul, kui päike veerenud, ei tohi tagasi vaadata, — siis käib vanapagan kannul.


Reede.

Reedel löödi Õnnistegija risti, reedel sündinud Juudas, reedel olevat juutide seletuse järele Aadam ja Eva pattu langenud. Juba selle põhjuse pärast oli reedene päev juutidel ammu enne kristliku kiriku algust õnnetusepäevade kirjas. Vaevalt tohime põhjuseks pidada ometi ülemaltähendatud momente, sest juba vanad kreeklased ja roomlased, kes ristiusku ei tunnud, pidasid reedet pahaks päevaks. Kreeklastel ja roomlastel oli reede Afrodiitele ehk Veenusele pühendatud päev. Vist ei lootnud vanad kultuurirahvad oma armastuse- ja iludusejumalannalt midagi head, et nad ta päeva panid pahade


173