Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/311

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.Vihmakivi.

Vihmakivid ei erine küll tavalistest kividest, kuid siiski tuleb neid muudest kividest eraldada. Need kivid seisavad vihmaga enam-vähem ühenduses. Sääraseid kive on mulle Saaremaalt silma puutunud. Kärla kihelkonna Karmise külas leidub näiteks seesugune vihmakivi. Kui see kivi püsti tõstetakse, hakkab rahva arvates vihma sadama, kui aga endisesse asendisse tagasi lastakse, jääb ilm kuivale.

Ka Paadla Kogula väljal leidub vihmakivi, mille ülestõstmise kohta teated puuduvad. Põuaajal tulid ümberkaudsed elanikud selle kivi juurde kokku vihma paluma. Tulles tõid nad ühtlasi ohvreid kaasa. Kui rahuldavaid ohvreid ohverdati, saadi alati vihma. Missuguseid ohvreid rahuldavateks tuli arvata, jääb hämaraks (vrdl. Saaremaa muinasjäänused, lk. 88).


Kaarnakivi.

Kaarnakivi, mõnes kohas rongakiviks nimetatud, võidab teemandi ja muud kallid kivid kaugelt ära, esineb oma väe poolest tarkade kivina. Kaarnakivi omaniku ees seisab kogu maailm lahti, ta talisman avab talle kõik uksed, hoiab temast kõik hädad ja viletsused eemale, toob talle õnne majasse, teeb teda ennast nägematuks.

Kreutzwaldi teadmise järele (Inland 1856, nr. 39) arstib kaarnakivi ainult haigusi. Nimelt võib temaga parandada roosi, soonte paistetust, silmapõletikku, hambavalu ja palju muid haigusi.

Rahva teated kaarnakivi kohta erinevad üksteisest natuke. Üldiselt teatakse, et kaarnakivi kaarnapesast saadakse, kuhu kaaren selle poegade jaoks kuskilt toob. Pärnumaal Voltvedis arvatakse, et poegade väljahaudumise järele kivi alati kaarna pesas olevat. Pesast kivi äratooja leiab õnne, kivi kaotaja aga õnnetust.

Säärane arvamine nähakse mõnes kohas Saaremaalgi valitsevat, kui ka Saaremaal teatakse, et korp — nagu lindu seal nimetatakse — tarbekorral kivi Palestiinast tuua (Holzmayer, Osiliana, lk. 34). Uskudes, et kivi korbi pesas olemas, läks R. Kallas lapsepõlves suurel neljapäeval metsast korbikivi otsima ja kulutas peaaegu kogu päeva otsimiseks, et aga leidmise puhul suurt tarkust, jah, isegi linnukeeli omandada. Muidu aga kõneldakse Saares, et korp ainult iseäralikul juhtu-


311