Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/312

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


musel selle kivi pesasse muretseb ja inimene korpi selleks võib sundida. Selleks tarvis esiti munad pesast ära tuua, keeta ja jälle tagasi pesasse viia. Kui munadest poegi välja ei tule, „vannub korp kolm korda täie suuga“, lendab Jordani jõele, toob sealt kivi ja „ristib“ selle kiviga mune, et „võõras vägi neist kaoks“. Pärast viib korp kivi jälle Jordani tagasi. Kui keegi tahab õnneandvat kivi kätte saada, peab ta pesa juures valvama, kui munad „ristitud“, siis korbi maha kõmmutama ja kivi pesast ära tooma. See kivi kaotab haigusi, võtab ussiviha jne.

Kaarna täie suuga vandumine tähendab muidugi kaarna iseäralikku hüüdmist. Kuid kaaren ei vannu ainult pesast keedetud mune leides, vaid rahvas arvab teda muidugi „korat! korat!“ hüüdvat. Imelikul viisil nimetavad saarlased munade arstimist kiviga „ristimiseks“, kuna seda õieti arstimiseks tuleb arvata.

Avinurmest saadud teadete järele tuleb kaarnapoja jalaluu katki murda, siis muretseb vana kaaren poja arstimiseks kaarnakivi.

Harjumaal seletatakse Tuhalast lugu järgmisi: Võta kaarna äraoleku ajal munad pesast, keeda ja vii enne kaarna pesale tulekut tagasi! Nähes, et munadest poegi välja ei tule, lendab kaaren soojale maale ja toob sealt kivi. See kivi moondab munad tooreks. Kui kaaren seepeale pesalt ära lendab, too kivi pesast! See kivi annab omanikule võime linnukeeli mõista.

Umbes samasuguseid arvamisi kuuleme Järvastki. Kivi kättesaamiseks keedetakse sealpool niisama kaarnamunad ära. Seda märgates toob kaaren kohe võõralt maalt iseäraliku kivi mune värskendama. Seepeale haub ta pojad välja, kallist kivi kogu aja tiiva all pidades. Kes selle kivi kätte saab, arstib kõik haigused.

„Ristimisest“ kõneldakse Viljandimaalgi. V.-Suislepas „ristivat“ kaaren alati kiviga oma poegi suurel neljapäeval või suurel reedel. Ei ole siis tarvis enne mune keeta. Imettegeva kivi toob kaaren kuskilt mere äärest. Selle kiviga arstitakse nimelt paistetusi, haiget kohta vaotades. Viljandimaal on seega võim ainult paistetuse arstimisega piiratud.

Tartumaal, Võnnus, seletatakse, et kaarnakivi kättesaamiseks tarvis mune pesast enne suurt reedet ära tuua, keeta ja jälle tagasi viia. Nähes, et munadest poegi ei ilmu, lendab kaaren mere äärde, toob kivi, lõhub kiviga munad, sedaviisi mitte-ilmumise põhjust uurides. Kui kaaren niisugusel puhul


312