Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/313

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


püssiga maha kõmmutatakse, langeb kivi kaarnalt maha. See kivi annab omanikule võimaluse linnukeeli mõista.

Kaarnakivi on väike, must, ümmargune munataoline kivi, ei ainult luules olemas, vaid Eesti Muuseumis tõepoolest näha, ilma et ometi tarvis on uskuda, nagu oleks kaaren ta Jordanist või mujalt soojalt maalt toonud. Puudub isegi tõsine tunnistaja kivi leidmise kohta kaarna pesast. Muuseumi hoidjad ootavad ikka alles asjata, millal kivi neile linnukeelte mõistmise kätte õpetaks, neid haigustest parandaks ja õnne tooks.

Kaarnakivi tuntakse isegi kaugel Kesk-Euroopas. Tirolis kõneldakse kaarnakivi kohta samasugust lugu kui meil. Kui kaarna pesast mune võetakse, keedetakse ja pesasse tagasi pannakse, toob kaarnaisa merest kivi. See kivi teeb ta kandja nägematuks (Lingerle, Sitten des Tiroler Volkes, 38). Sedasama mõju avaldab tirollaste jutu järele ka pasknääri pesast leitud kivi, „blendstein“ (Wuttke, der deutsche Volksaberglaube, 331). Peale kivi tunnevad sakslased kaarna pesast saadud õnneandvat juurt. Kui kaarna mune keedetakse ja jälle pesasse tagasi pannakse, toob vana kaaren pessa munade arstimiseks juure. Kantakse seda juurt rahakotis, toob see õnne kõigis raha-asjus (Meier, Schwäbische Sagen, 220)


Hõbe.

Muiste olnud Eestis rohkesti hõbedat. Endisest hõbeda-rohkusest annavad praegu veel tunnistust Hõbeda vald Kadrina kihelkonnas ja Hõbeda küla Mihkli kihelkonnas. Esimene omandanud nime sealsete elanikkude hõbeda-rikkusest, viimane aga sellest, et seal lähedal Salumäel (!) hõbedalaev hukka läinud; selle laeva hõbe leiduda seal praegu alles maapõues. Kündes puutuda sahk vahel laevakere tükkidega kokku. Teisendi järele on Hõbeda küla ikka hõbeda-rohkusest nime pärinud, kuid natuke teist viisi. Kõimasse tahetud kirikut ehitada, pandud vakk hõbedat vankri, härjad vankri ette, lastud minna. Härgade seismajäägi kohale kavatsetud vankrisse pandud hõbeda varal kirik ehitada. Härjad seisatanud praeguse Hõbeda küla kohal. Hakatud kirikut ehitama, kuid ehitus langenud öösi, nii et sellest loobutud. Kohaleviidud vakast hõbedast pärinud küla enesele Hõbeda küla nime.

Hõbe sisaldab maagilist väge; hõbekuul peletab vanapagana põgenema või surmab koguni, tapab näki, kodukäija, tondi,


313