Mine sisu juurde

Lehekülg:Eesti mütoloogia II Eisen.pdf/79

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Taevas, püha Peetruse pesas magab siis Maarja. Kuidas ja kus ta magab, seletavad järgmised read:

Maarja maka kõrgõh taivah,
Pühä risti ringutelles,
Kuldasärki kandenessa,
Kulatsah sänguh sirotelles.

(Setuk. laulud I, 114.)

Niipea ometi kui abi tarvitatakse, jätab Maarja magamise ja ruttab Jeesusega appi, sõidab taevast alla maa peale. Korra jälle sõidab Jeesus jõge mööda, Maarja kallast mööda. Ei seletata selgemalt, kuidas nad sõidavad. Sõitjad puutuvad kirikuga kokku, paluvad endid üle jõe viia. Kirik vastab, et ei ole aega, sest homme on pühapäev, mil palju kirikulisi tuleb kirikusse. Edasi minnes saavad sõitjad hobusega kokku. Kordavad palvet. Hobuselgi mõnda vabandust. Edasi sõites härg teel ees. Paluvad härga, et härg neid üle jõe viiks. Härg lubab tingimisi palvet täita ja viibki sõitjad üle jõe. Selle heateo eest saab härg õnnistust.

Rahvas näeb hea meelega Maarja maa peal viibimist.

Seeni om ello ilmä päällä,
Seeni maahto maa päällä,
Kooni om Jeesus ilma pääl,
Kooni om Maarja maa pääl!

(Setuk. laulud I, 159.)

Enne tähendasin, et Maarja juba Jeesuse surma ajal taevas viibis. Kuidas ta taevasse sai, seda seletab ehk üks rahvalaul. Jeesus ja Maarja sõidavad jällegi maad mööda, Jeesusel kuldne vikat õlal ja vaskne raha kaenlas. Jeesus niidab ja teeb kuus kaunist kuhja ja seitse sündlikku saadu. Neitsi seisab kuhja otsas, korraldab kuhja. Kes see neitsi on, seda laul ei nimeta. Tahaksin ometi oletada, et seda neitsit Maarjaks tuleb pidada. Üleüldse hüüavad rahvalaulud Maarjat harva neitsiks, palju enam ikka emaks ja Jeesust isaks. Neitsi kuhja otsas tõstab käed taeva poole ja igatseb taeva pääseda. Uuesti tõstab ta sõrmi sinipilvede poole. Taevast aga küsitakse:

Kas mõistat kivvekirja,
Mõistat ravvast raamatit?

(Setuk. laulud I, 156.)

Neiu jaatab küsimist ja pääseb taevasse. Hämaraks jääb, mida see kivvekirja, need rauast raamatud tähendavad. Niisama ei selgu taevasse võetud neiu nimi. Et aga Rooma kirik kuulutab, Maarja läinud üles taevasse, peame oletama, et kuhja otsast taevasse võetud neiut just neitsiks Maarjaks tuleb arvata.