Lehekülg:Eisen, Meie jõulud.djvu/104

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

haldjatele, aga ka veehaldjatele: kalurid kallasid kalapüügil kapatäie õlut merre, lootes sedaviisi rohkem kalu saada[1].

Kraasna maarahva keskel on olnud õlut kahjana tähtsal kohal. Kahjuks puuduvad teated õllekahja kohta jõuluajal, küll aga tunneme neid toomapäeva kohta. Toomapäeval peetakse Kraasnas talus 4—5 anumas õlut ja viiakse seda kahjaks pühale Toomalegi[2]. Kraasna maarahva õlle kohta teatab O. Kallas, et see on jumalaile ohvri puhul meeleheaks antav õlu. Seda õlut tehti ainult niipalju, et jumalatele piisas; suurematel pidudel jäi õlut ka inimestele tarvitada[3]. Igatahes moodustab Kraasnas kahja ikka ainult õlut ja niisama oli vanasti vist Eestiski.

Valga pool esineb õlut täiesti ohvriannina. Seni jahedas kohas peetud õllevaat viidi tuppa ja asetati kahe akna vahele (eeldatud, et toal kaks akent leidus), õllevaadi kõrvale tehti käsikividest ohvrikivi, nimelt sedaviisi, et käsikivi ülemine osa tõsteti üles, sellele asetati kaks halgu alla — ja käsikivi oligi valmis. Sellekohane teade ei rõhuta, kuidas õllevaat või õlut käsikivisse suhtus, küll aga mainitakse, et igast jõuluroast natuke käsikivile pandud[4].

Vändras võeti sauna vihtlema minnes õlut ja leiba kaasa. Seal joodi ja söödi. Ülejäänud õlut visati kerisele, ülejäänud leib söödeti loomadele. Mida rohkem auru tekkis kerisele visatud õllest, seda parem vili kasvas suvel[5]. Teisal valati õlut ahju peale; niisugusest valamisest loodeti õnne.

M. Martna teadete järgi valati Mihkli kihelkonnas õlut koldesse[6]. Teisal visati kannust õlut ahju, et tuleks hea viljaaasta ja saadaks head õlut[7]. Jälle teisal, nagu Varblas[8] ja Hiiumaal[9] tarvitati õlut leilikski. Toris kardeti kerisele õlle mitteohverdamisest perekonnale nälga ja pakast külaliseks tulevat[10]. Igatahes õlleleil arvati viljakasvu edendavat[11].

Antslas leidus toanurgas kivi; sellele kivile kallati jõuluõhtul mõni tilk viina ja õlut ning pandi natuke toitugi[12]. Kaarmas visati jõuluõhtul kolm korda õlut ukse ette, et vaimud — Räpina pool kodukäijad — saaksid juua ega tarvitseks

  1. Holzmayer, Os II 116.
  2. O. Kallas, KrMr 77; Suomi IV 10.
  3. Kallas, KrMr 83.
  4. E 68740.
  5. E 68001.
  6. E XV 44.
  7. E 17995.
  8. E 65067.
  9. E 65320.
  10. E 65357.
  11. E 72424.
  12. E XV 59.
104