Lehekülg:Eisen, Meie jõulud.djvu/98

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Mõnes kohas annab ennast kristluse mõju sööjate suhtes elavalt tunda. Pühas ja Kärlas, ka Saardes arvatakse, et jõululauale pandud toidud on peaasjalikult Jeesuse jaoks[1], Karusel Jeesusele ainult vaatamiseks[2]. Kohati nimetati leiba sellepärast ka „Jeesuse leivaks“[3]. Setumaal aga eelistatakse Maarjat[4]. Mihklis pandi jõuluõhtul leib lauale: inglid tulla öösi, tahta süüa saada[5]. Mihklis seega leib niisama määratud inglitele kui Skandinaavias õlu. Uuem aeg on seega surnute asemele asetanud taevalisi. Juuru kihelkonnas viidi jõuluõhtul ja niisama vanaaasta õhtul leele toitugi. Toitu viies öeldud: Et anname leelastele ka süüa![6] Leemees ja leelapsed olid lees asuvad vaimsed olevused või, kui luba nii ütelda, leehaldjad[7]. Helmes hoiti jõulu esimese püha hommikuni jõulutoit laual ja samuti põlesid kogu öö tuled Kristuse sündimise auks.

Mujalt mulle mitte teatavaks saanud kombega puutume Pärnu ligidal Uulus kokku. Esimesel pühal kirikust koju tuldud, korjati paremad toiduained kokku ja viidi mõisa parunile kingituseks. Pärast mindi uuesti kirikusse, kus paluti ka paruni eest[8]. Mujal andsid mõisnikud lastele ja vahel vanulegi väikseid kingitisi, aga mitte vallainimesed mõisnikkudele ega palutud nende eest.

Söömise ajal jõulus lauale tavalisesti lina ei pandud, aga mõnes kohas, näiteks Pärnu pool näikse vaateleibadega ometi teisiti tehtud olevat: ema kandis söögi laualt ära, laotas puhta palaka lauale, asetas leivapätsi, soola ja veekapa uuesti lauale, kattis pealt valge rätikuga, tegi käega ristikese peale ja pani sinna kõrvale põleva lambarasvast küünla. Usuti, et kui Jeesuslaps majasse tuleb, siis kaetud laua eest leiab ja inimeste igapäevast leiba õnnistab[9]. Nagu näha, ei mängi siin õlu piduperemehe osa, vaid leiva kõrvale astub vesi. Just niisama olid vanaaasta õhtul ka Tori pool tule kõrval leib, sool ja vesi laual aukohal[10]. Antslast leidub teateid, et jõululaupäeval pandi heinad lauale, kaeti valge linaga ja asetati sinna vaimudele toitu, nagu leiba, saia jne.[11].

  1. ERA II 8461; E 65306.
  2. E 67114.
  3. E 67417.
  4. E I 41.
  5. ERA II 16, 44; E 67054.
  6. ERA II 19, 610.
  7. Lihavõtte Album 1901.
  8. E 65569.
  9. E 65913.
  10. E 65913.
  11. E 67663.
98