Lehekülg:Hariduse sõnaraamat.djvu/234

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
203

pää-põhjuslause Prantsuse mõttetarga Cartesius’e õpetuses.

Cognac (l. konnjak), Prantsuse linn Charente jõe ääres; kuulus oma napsi poolest.

Coïmbra (l. kuingbra), Portugali linn Beira maakonnas, Mondego jõe paremal kaldal. Siin on Portugali ainus ülikool, mis 1288 a. asutatud.

Cola acuminata B. Br., puu sterculiaceae sugukonnast, kaswab Guineas kuni 40 jalga kõrgeks. Temast saadakse n. n. gura- ehk gola-pähklaid, milles kuni 2 protsenti kaffeïni on. Lääne-Afrika neegrid näriwad neid. Gola-pähklad suurendawad ja korraldawad söögi-isu, peletawad une eemale ja aitawad Afrika kahjulikkudele klima-mõjudele kergemini wastu panna.

Colbert (l. kolbäär), Jean Baptiste (1619—1683), Prantsuse rahaminister; korraldas riigi-sissetulekuid; edendas kaitsetollide abil tööstust ja kaubandust; ehitas Languedoc’i kanali, elustas laewandust; asutas 1663 a. „Academia de inscriptions“, 1666 a. „teaduse akademia“ ja 1667 a. „ehitusteaduse akademia“ ning seadis „maalimisekunsti akademia“ paremale korrale. C.-i riigi-rahaasjade korraldus leidis küll järeletegijaid, aga ka palju laitjaid. Alaliste maksude-suurendamise läbi pahandas ta rahwast.

Coldcream (l. kooldkriim, „külm piima koor“), wahast, mandliõlist, glitserinist, roosi-weest jne. kokkupandud salw; tarwitatakse arstirohuks lõhkenud ihunaha wastu.

Coleridge (l. koolridsh), Samuel Taylor (1772—1835), Inglise luuletaja. Kirj. „Christabel“, „The ancient mariner“ (wana meremees), luuletusi ja näitemängusid.

Coligny (l. kolinji), krahw Gaspard de Chatillon (1517—1572), Prantsuse admiral; nimetati Heinrich II. ajal jalawäe kindral-oberstiks ja admiraliks, kaitses (1557) waprasti Saint-Quentin’i, mis siisgi waenlase kätte langes. Pärast Heinrich II. surma läks ta awalikult Calwini usku ja hakkas hugenottide päämeheks, wõitis kuninga sõjawäed Saint-Denis’e juures 1567, Jarnac’i juures 1569 ja Arnay de Duc’i juures 1570. Sai Parisi werepulmade ajal Pärtli päewa ööl (24. aug.) 1572 surma.

Collége, awalikud õpeasutused Prantsusemaal ja Belgias. Neis walmistatakse õpilasi ülikoolidesse ja akademiadesse, nagu meil keskkoolides. Inglisemaal nimetatakse college’deks ka ülikooli ja kõrgemate erikoolide wäärilisi õpeasutusi.

Collins, William Wilkie (1824—1889), Inglise kirjanik. Kirj. kõmujuttusid. Tema juttudest on mõned ka Eesti keelde tõlgitud.

Collodium, wt. kollodium.

Colloquium (Lad. k., l. kollókwium), läbirääkimine; eksam.

Collot d’ Herbois (l. kolloo derboaa), Jean Marie (1750—96), Prantsuse mässumees ehk rewolut-