Lehekülg:Hariduse sõnaraamat.djvu/8

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
6

sr. 1709 Wienis. Tema tähtsam kirjatöö on: „Judas der Erzschelm“ (pääkelm Juudas).

Abrányi (l. abraanji), Kornel, Ungari muusikamees, snd. 1822, asutas 1860 esimese Ungari keelse muusika-ajakirja ja 1867 muusika-akadedemia Budapestisse.

Abrikos (prunus armeniaca), wiljapuu rooside (rosaceae) sugukonnast,

Hariduse sõnaraamat Abrikos.png

Abrikos.

ploomide seltsist; kaswatatakse soojades maades, ka Krimmis, Kaukasias ja Lõuna-Wenemaal. A. wili on ümargune, hele- ja tumekollast karwa, päikesepoolne külg harilikult roosakas-punane. A. tarwitatakse sahwtiks, kompwekkide walmistamiseks jne.

Abru (Abroku), saar Saaremaa rannas, Kuresaare lahes, 915 rw. suur.

Abruzzid, kiltmaa Italias, Apennini mägestiku keskjaos, Tronto ja Sangro jõgede wahel. Siin on Italia kõige kõrgemad mäeladwad, nimelt: Gran Sasso (2921 m.), Monte Majella ehk Amaro (2735 m.), Monte Meta (2240 m.) — Abruzzides on Italia 3 maakonda: Teramo, Aquila ja Chieti.

Abscess (Lad. k.), mäda-muhk, umbe.

Absinth (Pr. k. extrait l’absinthe), koirohu õlist ja anisist walmistatud naps (liköör), mida Prantsuse- ja Schweizimaal palju joodakse.

Absinthol, koirohu õlist walmistatud wedelik; tarwitatakse arstirohuks ja koide wastu.

Absolutine (Lad. k. absolutus), tingimata, piirita; a. mäe kõrgus, ilmamere-pinnast mõõdetud mäe kõrgus; a. tõde, seesugune tõde, mille juures keegi ei kahtle ehk mida keegi ümber lükata ei saa. — Absolutismus, piiramata isewalitsuse wõim, isewalitsus. — Absolutist, isewalitsuse poolehoidja.

Absorption (Lad. k. „sisseimemine“), kõwade ja wedelate kehade omadus gaasisid oma sisse imeda, ilma et need kehad ise keemiliselt gaasidega ühineks ehk et nende kogu selle läbi suureneks.

Abstraktine (Lad. k.), mõtteline, mõttes olew.

Absurd (Lad. k.), mõistuse wastane (kõne jne.).

Abt (Kaldea k. abba, isa), katoliku kloostri esimees.

Abt, Franz, (1819—1885) Saksa helilooja, snd. Eilenburis, oli 1881—81 Braunschweigi hertsogi kojakapellmeister. Tema laulud on ilusad, kõlawad, mõjurikkad ja ettekandmiseks kerged. Wäga palju Abti laulusid on ka Eesti keeles olemas.

Abu Bekr (573—634), Muhamedi äi ja järeltuleja, esimene kalif 632—34.

Abukir, Egiptuse küla Aleksandria