Lehekülg:Köki ja Kokka Ramat-1781.djvu/480

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
463
Worstid.

mis nattoke solatud on, ja keedetakse kunni need kül sawad. Pärrast wotta neid seest wälja, ja neid sünnib ni hästi warsi süa, kui pärrastki rösti peäl pradida.


631. Risi-tango worst. (Reiswurst.)

Keeda pudro Risi tangudest ja rösa pimast, segga sedda, nenda kui praego enne öppetati raswa, sibbula, ja Rossinattega ärra, ja kui külmaks saab, siis panne maksad, sola, Piprat, Ingwäri, nattoke Meirami, Timiani, riwi leiba, Sukrut, woid ja munna ka sekka, ja siis saab se worst tehtud kui praego ööldi. Korintid prugitakse ka siin sees.


632. Hakki-Worst, mis perrele prugitakse. (Gehackte Wurst, die man fürs Dienstvolck gebraucht.)

Wahhe-lihha, kopsud, südda, lehma ehk lamba uddarad, neerud, ja keik se lihha mis härja ehk lehma pea peält woib ärraharrida, saab keik puhhas hakki-worsti tarwis woetud. Hakki keik sedda penikesseks, ja segga sedda tougatud Pipra, Ingwäri, sola, hakkitud sibbula, Meirami, ja Timianiga ärra. Wülli sedda siis sinni-soolte sisse, se-u otsad löngaga kinni, ja sola neid sisse ühhe tündri sees. Panne üks ümmargune laud kiwwiga peäle, et need hästi kokko wajuwad, ja se sool-wessi ülle käib. Needsinnatsed worstid seiswad terwe aasta, kui neid hästi solatakse. Kes agga tahhab, woib neid ka sauna sees külma suitsoga 8 päwa suitsetada, kui naad essite kaks näd-

dalt