kutsunud. Seda kuuldes jätsiwad nemad maha kuradi ja tema teod, ja tõotasiwad Jumalat uskuda ja neid ristiti nii mitu, kui neid Jumalast enne oli walmistatut10). Kui tema ka Remine11) rahwa oli ära ristinud, läks ta edasi Ascheraadi rahwa juure, kes Jumala sõna rõõmuga wastu wõtsiwad; ja kui ta säälsammas ristmise saakramendid oli tallitanud, põõris ta Toreidasse tagasi ja tuli Tabreli12) kantsi13) juure, kus teda neist sõbralikult wastu wõeti. Ja kui ta sääl Jumala sõna seemet wälja oli külwanud, neid ümber pöörnud ja ristinud, jättis ta selle koha maha ja läks edasi Wendide juure. Wendid oliwad aga sellel ajal maha rõhutut ja kehwad, nimelt Windau14) jõe äärest ära aetut, mis üks Kuura maa jõgi on, ja jäiwad Wana mäe15) juure elama, kuhu kõrwa nüüd Riia lin on ehitatut; säält saiwad nad Kuurlaste läbi jälle ära aetut ja mitmed maha lõõdut; kes üle jäiwad, põgenesiwad Lätlaste16) jure, ja et nad nendega siin ühes elasiwad, rõõmustasiwad nad endid preestri tuleku üle. Kui ka need ümberpõõrdut ja ristitut oliwad, andis preester selle istutatut wiina mäe ja külwatut põllu Jumala hooleks, ja pööris Riiga tagasi.
§ 15. Pärast seda aga sai tema Iidumealaste juure läkitatut, kus tema palju, niihästi Lätlasi kui Iidumealasi ristis1) ja Raupa2) jõe ääre kiriku ehitas, nende juure jäi ja neid igawese elu poole juhatas.
Toreidalased aga, kui nemad püha ristmise saakramendi kõige waimuliku õigustega wastu oliwad wõtnud, palusiwad oma preestert Alobrandi, et tema, nii kui waimulikuis õigustes, nõnda ka kodanlikuis segadustes3) nende juures otsust peaks tegema, mida meie kristlikkude keisrite sääduste järele ilmalikuks kohtuks nimetame. Enne seda oliwad Liiwlased üks wäga hoolimatta4) rahwas;
10) Ap. Teg. 13, 48. — 11) Remine kants on Ascheradist õhtu pool seisnud. — 12) § 10. — 13) Ladina keeles claustrum = klooster, — kuna see castrum = kants peab olema, sest kloostert ei ole siis ega pärast selle koha pääl olnud. — 14) Windau jõgi Baltia mere ääres õhtupoolses Kuura maa rannas. — 15) 7, 8. — 16) Wõnnu ligi, praeguse Arakste kohta.
§ 15. 1) Iidumea on üks Liiwlaste maa jagu Lemsali kohas mere ääres. Aga kui 22, 4 õõldakse: Liiwlased ja Iidumealased, nõnda ka 18, 5 ja 29, 3: Liiwlased, Iidumealased ja Lätlased, — siis ei wõi selget aru saada, kas Iidumealased mõni isi rahwas on olnud, kuna nad kül kesk Liiwlasi elasiwad. — 2) nüüdne Brasle jõgi, lähäb Koiwa jõkke. — 3) causis = asjus. — 4) perfidissima = truuduseta, wõlsid. Üleüldse näis Hendrik Liiwlastest palju paha rääkiwat, kuna ta Lätlaste wigadest midagi ei räägi.