Mine sisu juurde

Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/150

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Selsamal laupäewal, kui sadamat nõnda riisuti ja Taani ja Lüübeki laewad Tallinna all reidil ankrule läksid, saatis Tallinna raat admiraali juurde ja taotas waherahu kunni teise päewani, lõunast saadik, ja sai ka. Teisel päewal, pühapäewal, see oli 10. juulil, tõid Tallinna omad suuri suurtükke Roosiaia kantsi ja pidasid waenlasega, kes oma laewadega ka wähe ligemale oli tulnud, wastastikku laskmist. Siis laskis üks teisele kõige tõega peale, ja ehk nad küll kõwasti lasksid ja peaaegu kõik rahwas linnast rannas ja ülewal Roosiaias seisis, ei teinud nad ometi ühelegi inimesele wiga. Kui nad siis 18 päewa Tallinna all olid olnud, sõitsid nad oma rööwisaagiga minema.


Johan III kroonimine. Eeriku wangipõli, 1569.

Selsamal pühapäewal, 10. juulil, kui laewad Tallinna all laskmist pidasid, peeti Upsalas Johan III, walitud Rootsi kuninga kroonimist. Hic gloria sequitur humiliationem (siin järgneb alandusele au). Sest see waga würst oli niisugusesse tagakiusamisesse sattunud, et igaüks pidi arwama: nüüd on temaga kõik otsas. Aga Jumal wõttis õnne pöörda ja saatis tema teotajad häbisse. Selsamal ajal tehti wangis kuningas Eerikule kurja liiga ühe Rootsi rüütli poolt, Olavus Gustavsen nimi, kelle wenna nimetatud kuningas ka oli lasknud ära hukata. Sellepärast tahtis tema wangis kuninga maha lasta, ja kui laskis tema peale, põgenes kuningas eest ära ja sai siiski käest haawata, mis niisugusele kuninglikule härrale haruldane kohus oli.


Klaus Kurssel wõtab Tallinna lossi ära, 1570.

Aastal 1570, 7. jaanuaril, tuli Klaus Kurssel, Rootsi sõjaülem Liiwimaal, kel ühes olid ta rittmeistrid Jürgen Uxel Padenurmest, Johan Maydel Wollustist ja Hinrik Boussman ja teised ülemad ja pealikud, Tallinna kuninglikule majale äkki peale ja wõttis ta ära ja wõttis kuberneri, härra Gabriel Christiernseni, ühes tema naise ja lastega wangi, mis Tallinna linnale ja kõigile rootslastele Liiwimaal mitte wähe hirmu ei teinud. Kui see ühel laupäewal nõnda oli sündinud, saatis Tallinna raat järgmisel pühapäewal oma saadikud ja laskis küsida, mis põhjustel nad kuningliku lossi ja kindluse on ära wõtnud. Ja nad andsid niisuguse wastuse: Nemad ei olewat nüüd juba kaua


40