Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/266

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

tagasi andma. Aga waestest wangidest ses rahusobituses palju ei räägitud; paawsti saadikud olla selle wastu olnud, et luteriusulistest ei makswat hoolida, — neid olla Liiwimaal muidugi juba küll. Siis andsid nad warsti sel talwel ühed teistele linnad ja kindlused ning maad kätte, nagu rahuleping määras. Rootslased pidid Pärnu linna alt, mida nad pea pool aastat olid piiranud, ära pöörama ja tühjalt ära minema ja poolakad wõtsid siis ka selle linna ära. Nõnda oli rootslaste töö ja waew Pärnu all asjata olnud. Aga see linn ei oleks neilt pääsnud, kui nad suurema tõega oleksid peale käinud.


Rootsi kuninga Johan III kiitus.

Kui nüüd kõrgeaulik Poola kuningas moskwalase Liiwimaalt oli wälja tõrjunud ja sellest kõiges risti-ilmas suurt au ja kiitust saanud, siis tahab õige ja sünnis olla, et ma siin lühidalt ka kõrgeausa ja kaugeltkuulsa Rootsi kuninga Johan III kõrgeid kuninglikke heategusid Liiwimaa wastu meele tuletan, kes äratallatud Liiwimaa ärapäästmises ka üks tööriist Kõigewägewama Jumala käes oli ja Liiwimaa pärast mitte wähem kiitust ja kuulsust pole ära teeninud. Sellest tahan kõigile järeltulijatele ja tulewatele liiwimaalastele kui ka praegustele wagadele ristiinimestele lühidalt teadustada.

Sest kui Liiwimaa ja Tallinna linn, mis üks selle maa pealinnasid on, Moskwaga sõja alguses kõigest ilmast maha oli jäetud ja terwes risti-ilmas abi ja troosti kuskil ära näha ei olnud ja mitte palju ei puudunud, et moskwalane selle linna ja terwe maa alla oleks heitnud, siis halastas kõrgeaulik Rootsi kroon kristlikust armastusest waese mahajäetud ja abitu Tallinna linna peale ja wõttis ta tema kõige suuremas hädas oma hoole alla ja kaitses teda — peale Jumala — moskwalase koleduste ja wägiwalla eest ja wõttis seega oma peale palju muret, waewa, raske kulu, suure wihawaenu ja suured pikad sõjad ja suured hädaohud. Siis tuli Johan III sõja kestes ja raskel kurwal ajal walitsusesse ning sai Rootsi kuningaks. Ja kui ta esiteks selle sõja, mis Daani kuningas ja Lüübeki linn tema wenna, kuningas Eerik XIV-nda wastu olid alganud, õnnelikult oli lõpule wiinud ja mõlema poolega ja ka oma abikaasa wenna, Poola kuninga Sigismund Augustiga rahu teinud ja Rootsi riigi jälle endise wana järje peale tõstnud, saatis ta ka moskwalasele, kellele ta mingit põhjust sõjaks ei olnud annud, oma saadikud temale


156