Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/27

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


Meister Volquini ots 1238. Aja kiitus.

Pärast seda aega tuli üks Dannenbergi krahw ja härra Johan Haseldörp palwerändajatega Liiwimaale kristlaste wastastega sõdima. Meister Volquin oma wäega walmistas ka ja wõttis kõik oma sõjajõu kokku ja läks kõige oma wäega ühes krahwi ning palwerändajatega wälja, ja pärast läksid suure wäega Leedumaale. Aga leedulased olid ka sõjawalmis ja tulid meistriga kokku. Kristlaste wägi wõideti ära ja ka meister Volquin ja Dannenbergi krahw said tapluses surma ühes 48 orduwennaga ja hulga palwerändajatega. Sündinud aastal 1238. Nõnda oli selle kõrgeauliku meistri ots, peale seda kui ta 15 aastat oli walitsenud, palju head teinud ja oma walitsemise ajal palju tüli kannatanud.

Aga piiskopp Albrechti ja meister Volquini ajal tulid siia Liiwimaale mitte ainult Saksi härtsog Albrecht, Orlemünde krahw Albrecht, Arnstede krahw Tüüringist ja Dannenbergi krahw, waid ka weel palju teisi würstisid sel ajal ja pärast seda, nagu nimelt Waldemar, Taani kuningas; Barnim, üks Pameri würst; mõned krahwid Holsteinist, Stadest, Oldenburist, Lippest ja weel teisi krahwisid ja härrasid, mitte oma kasu pärast, waid üleüldise armsa ristirahwa pärast, tema õnne ja hüüt edendama tulid nemad Liiwimaale wett ja maad mööda pikka hädaohtlikku teed ja andsid piiskoppidele ja meistritele ritterlikku abi, oma warast ja werest hoolimata, ja pöörsid waesed paganamaad ristiusule.


Mõõgawendade ots 1238.

See meister Volquin hakkas ka oma elu ajal, aastal 1234, Preisi kõrgemeistri Hermann von Salza ja kõige Saksa ordu juures Liiwi orduwendi Saksa ordu wendadeks sobitama, mis, et Taani kuningas takistusi tegi, mitte nii ruttu ei wõinud sündida, sest Taani kuningal oli Tallinna linna ja maade pärast mõõgawendade wastu nõudmisi. Aga wiimaks kui meister ja Liiwi mõõgawennad mitmele korrale olid püüdnud ja Preisi orduhärrad kaua olid aru pidanud ja ka, et nad Taani kuningaga olid ära leppinud, liideti nad Saksa ordusse ja kinnitati paawst Gregor IX poolt aastal 1238, just selsamal ajal, kui meister Volquin ära tapeti.


27