Mine sisu juurde

Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/278

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

käikudele minema ja nende riided ja moed sakslaste omade wastu suuresti inetud ja teistest teist moodi olid, ja et ka sakslased ja rootslased neist seda enam pidid lugu pidama, kui nad nende riide wiisi ülemaks ja paremaks peawad kui kõiki wenelaste wiisisid.


Tatarlased edendawad rootslaste asja.

Selsamal ajal, kui rootslased Nöteborgi wastu sõjakäigul olid, tuli Moskwast kindel sõnum ja teade, et Kaasani ja Astrahani tatarlased moskwalasest, oma isandast, ära olid langenud ja mässu teinud, ja olid Kaasani linna, kuhu terwe kuningriik juurde kuulub, suure wäega ümber piiranud ja moskwalasele palju kahju teinud. Peale selle olla Krimmi tatarlane ka mitme tuhande mehega moskwalase maale tunginud, nõnda et moskwalane ei teadnud, kus ta pidi paika pidama ja missugusele waenlasele ta nüüd kõige pealt pidi wastu minema. Wiimaks, kui tal ees ja taga ja igal pool waenlased wastas olid, pani ta rootsipoolsetesse majadesse ja kindlustesse tugewad kaitsewäed ja wiis oma hulga tatarlaste wastu, ja jättis kõik Nöteborgi ja Nowgardi maad Rootsi kuninga hooleks. Nüüd oli rootslastel hea eestkäsi, kui aga õnn oleks tahtnud nende poolt olla.


Härtsog Magnus sureb, 1583.

Aastal 1583, weebruaris, suri Holsteini härtsog Magnus ära Piltenis Kuramaal ja wiidi selsamal aastal üle mere Taanimaale. Siis tahtis Pilteni stift ennast Taani krooni alla anda, kust poolakate ja stifti omade wahel sõda süttis.


Sobitused Rootsi ja Wenemaa wahel, 1583.

Selsamal ajal tuli Tallinna üks Wene bojaar ehk aadlimees, kes Nowgardi wojewooda poolt oli saadetud kirjadega Rootsi walitsejatele, mis kirjade sisu üsna sõbralik oli ja rahusobituste kohta käis. Siis oli see bojaar ja kirjatooja ka üsna wiisakas ja lahke ja mitte nii ülbe, kuri ega karune, kui endised moskwalase saadikud ja kirjakandjad. Sellepärast andsid Rootsi walitsejad kirja peale wastuse ja saatsid jälle omalt poolt Nowgardi wojewoodale ühe Saksa kojalise, nimega Hans Strassborg, ja andsid kirjad kaasa. Seal määrati rahusobituseks üks päew kindlaks ja Rootsi komissarid reisisid sinna sobitusele. Ja kui nad moskwalase komissaridega maikuus Pliusmunde jõel Rootsi kuninga walitsuse maal Wenemaal kokku tulid


168