Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/47

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Siis pidasid Liiwimaa talupojad isekeskis ka paganlikku ja mitte-kristlikku õigusekorda, mida mitte nii wäga talupoegadele kui nende isandatele süüks tuleb panna, kes seda lubasid. Sest kui keegi maha löödi ja ära tapeti, siis tarwitasid tapetu ligemad sõbrad oma enese õigust ja hukkasid ise mõrtsuka ära, kohe kus aga kätte said, ilma kohtuta ja otsuseta ja ilma timukata, ilma sellest küsimata, et ta ehk ennast ainult kaitsnud oli. Ja kui mõrtsukat ennast kätte ei saadud, siis pidi sagedasti tema ligem sõber, koguni laps kätkis isa süüd tasuma. See meister walitses 8 aastat.


Konrad von Vitinkhof, 30. Saksa ordu meister Liiwimaal, 1402. aastast (1404—1413).

Aastal 1402 hakkas Konrad von Vitinkhof Liiwimaa meistriametit pidama. See meister pidas wägewat sõda wenelastega ja tegi sõjakäigu Pihkwa stifti, kus ta wenelastega Modda jõel taplust pidas ja neid 7000 maha lõi ja paljud neist wette tungis, kus nad ära uppusid. Pärast seda wõitu tahtis meister oma waenlasi weel edasi taga ajada, aga pidi preislaste pärast, kellele Poola kuningas Jagello ja Leedu suurwürst Witold kõwasti peale käisid, tagasi tulema ja preislastele appi minema.

Selle meistri walitsuse ajal, aastal 1407, wiidipäewal, hakati püha Brigitta ordu toredat Marientali kloostrit ehitama, lühike penikoorm teed Tallinnast, alustajad olid kolm jõukat kaupmeest, nimelt Hinrik Schwalberg, Hinrik Hukser ja Gerlach Kruse. Need kaupmehed andsid selleks kõik oma wara ja läksid ka kloostri wendadeks, ja Hinrik Schwalberg oli kloostri ehitusmeister ja ehitas teda 29 aastat. Selles kloostris olid mungad ja nunnad koos müüri läbi lahutatud.


Diderik Türk, 31. Saksa ordu meister Liiwimaal, 1413 paigu (1413—1418).

Pärast Konrad von Vitinkhofi waliti Diderik Türk Liiwimaa meistriks. Tema pidas head rahu, ei walitsenud aga kaua. Selle meistri ajal oli Johannes von Walradt, üks Frankimaa aadlimees, Riia peapiiskopp, keda Liiwimaa seisused suuresti ja toredasti keiser Sigismundi juurde ja Kostenitsi kontsiilile saatsid ja kes seal ühtlasi Johannes Hussi aitas hukka mõista.


47