Lehekülg:Prohwet Maltswet Wilde 1906.djvu/14

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

— 13 —

kohe ära, ning westis loo, mis tema noorpõlwes sündinud wõi mida talle poole inimese-ea eest jutustatud, nii wärskelt ja põhjalikult ära, nagu oleks see mõni eilane asi. Ta oli hea hambamees ja wäsimata jutupuhuja, seepärast polnud tal raske külalisi köita, ja isegi naised, kes meestele õhtul järele tuliwad, jäiwad wastu tahtmist kõrtsi konutama, kui kõõrdsilm leti taga mõnda wigurijuttu weeretas.

Kõrtsis oli juba salk külalisi koos, nende seas ka paar kirikulist. Esimesed tuliwad siia pühapäewast pärastlõunat ja, kui Jumal tahab, ka õhtut ära wiitma; wiimased muretsesiwad heale tujule, mis neil kirikutrahteris alganud, pikemat järge, et selle eest wäljaantud raha mitte maha poleks wisatud. Priiskajaid ja prassijaid tolleaegsete kõrtsiliste seas weel ei olnud; selleks puudus talupoegadel, hoolimata jookide odawusest, tarwilise aja kõrwal raha. Toobi õlle wõi poole kortli wiina sisse uputas talumees oma terwe nädalase mure ja waewa ära, puhus selle juures üleaedsetega terwe õhtu juttu, tossutas toa suitsu täis ja sülitas põranda libedaks. Purju jäi ta küll ka, pealegi rutemini kui praegused kõrtsilised, aga see ei tulnud joodud wedelikkude paljusest, waid talupoja halwasti söödetud kõhust. Inimene, kes aasta ümber ainult haganasest leiwast elab, ei suuda puhtalegi wiinale wastu panna, ammu siis weel mõisa kurjale puskarile, mille sisse kukkudes kärbes kohe hinge heitis, nagu topsisõbrad ise tõendasiwad.

Kugli kõrtsi seestpidine nägu oli tolle aja kohta tawalik. Porisest kojast, mille konarlise kiwipõranda sisse külaliste pastlad lihwitud teeraja kulutanud, läks üks uks kaunis ruumikasse hoowi wõi rehealla, kus öömajaliste hobused ja sõiduriistad ulualust leidsiwad, teine uks kõrtsi suurde tuppa. Mõlemad uksed oliwad nii madalad, et lühemgi mees sisse astudes kaela pidi kõwerdama, ning mõlematel oliwad nii kõrged läwed, et ajalooliseks imeks jääb, kuidas nokastanud külalised neist üle saiwad ja mõned siisgi weel terwete ninaluudega wõisiwad uhkustada. Wist on seda alalise koduse harjutamisega seletada, sest talude uksed oliwad weel palju madalamad ja nende läwed palju kõrgemad.