Lehekülg:Tõde ja õigus I Tammsaare.djvu/420

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

nagu oleks mina ja kõik teised süüdi, ainult temal on õigus. Löögu mind või maha, aga mina ei palu,“ rääkis Liisi. „Kui ta ütleks mulle ühegi ilusa ja hea sõna, nii et ma tunneks, et tema mind oma lapseks peab, siis teeks ma ehk kõik, mis ta tahab. Ma olen mitu korda mõelnd, et ei tea, mis siis oleks olnd, kui isa alguses kohe ilusti minu juurde oleks astund ja minuga heaste rääkind. Ma oleks ehk Joosepistki lahti saand, kui isa mind oleks palund. Aga tema ainult kärgib ja kässib ning ikka kurjaga. Nõnda aga saan ka mina kurjaks.“

„Sa oled ju noorem, sina pead enne järele andma,“ ütles Mari.

Aga Liisi ei võinud sinna midagi parata, et tema oli oma isast noorem, järele anda ei tahtnud ta sellepärast veel mitte.

„Olete isaga nagu kaks tilka vett ühe ämbri uurdes,“ lausus Mari natukese aja pärast. „Ainult hääles oleks sul nagu pisut Krõõta.“

„Kõik ütlevad, et mul on ema hääl,“ ütles Liisi.

Aga inimesed poleks seda kunagi öelnud, kui nad oleksid kuulnud, missugusel häälel räägib Liisi viimasel ajal isaga. Selles hääles polnud nagu õndsa Krõõda hääle nehkugi ja nõnda pidi tahes või tahtmata arvama, et Liisil on kaks häält – isa ja ema hääl, mida ta kordamööda tarvitab.

Kärsitult ootas Andres kodus. Peaaegu tahtis ta juba vaatama minna, kuhu nad nii kauaks jäävad. Niipea kui naised uksest sisse astusid, küsis Andres kohe nõudvalt:

„Liisi, mis see peab tähendama? Mis sinuga on?“

„Eks te näe isegi, mis minuga on,“ vastas Liisi, nagu poleks tal häbi natukestki.

„Kust sa selle oled saand?“ küsis isa.

„Joosepilt ikka, kellelt muult!“ vastas Liisi. „Ega ma teda külast põle käind otsimas.“

„Liisi!“ palus Mari härdalt.

Aga juba tormas Andres rusikas käsil tütre kallale, tarvitades seejuures tema kohta kõige ropemat sõimusõna. Vististi oleks ta oma lapse vaeseomaks löönud – nii põhjani oli ta haavunud oma isalikus tundmuses ja nii väga tundis ta oma võimetust tütre vastu –, kui

420