Lehekülg:Läti Hendriku Liiwi maa kroonika ehk Aja raamat.djvu/80

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
8
Päätük XII. 1208 aasta.

nad külad puhtaks riisusiwad, kõik paganad maha lõiwad ja tule ja mõegaga oma waewamisi neile kätte maksiwad, kunni nad wiimaks Otepää, see on Karupää14) kantsi juure jõudsiwad ja kantsi põlema süütasiwad. Pärast kolme päise puhkamise pöörasiwad nemad neljandamal päewal elajate ja wangidega ja kõige riisutut saagiga omale maale tagasi. Ka Lätlased pöörasiwad omale maale tagasi, tegiwad omad kantsid kindlaks ja walmistasiwad endid wapraste sõdimise pääle, wiisiwad kõik omad warandused kantsidesse ja ootasiwad Eestlaste sõawäge, neile wastu minema walmis.


Eestlased tungiwad Läti maa sisse. Ordumeister Winno.

Ugaunialased hüüdsiwad nüüd Sakalased15) enestelle appi, tungisiwad äkitselt Läti maa sisse Trikatua rajadesse ja põletasiwad ühe Lätlase, Wardeke nimi, elusalt tulega ära, wõtsiwad teisi wangi ja tegiwad Lätlastelle palju kurja, ja piirasiwad Beeweri kantsi ümber, kus nemad kõige terwe päewa Lätlastega, kes kantsis oliwad, sõdisiwad. Lätlased aga läksiwad kantsist wälja ja astusiwad neile mehiselt wastu sõdima, lõiwad palju neid maha, riisusiwad nende hobused ära ja jooksiwad jälle tagasi oma preestri juure, kes sellel ajal sääl oli16), kus nad temaga ühes Jumalat, keda nad eneste eest nägiwad sõdima, kõik kiitsiwad. Nende seas oli Roboam, üks neist kõige wapramaist mehist, see läks alla waenlaste keskelle, lõi kaks neist maha, ja on ühest kõrwalisest kantsi küljest terwelt ja ilma wigata omade juure tagasi tulnud. Jumalat kiites niisuguse isiäraliku auu eest, mis Isand paganate üle temale annud. Ka nende preester17) läks, Eestlaste pääle kippumisest hoolimatta, kantsi walli pääle, kus tema teiste sõdimise ajal ühe muusika riista pääl Jumalat palu-


14) Karu kutsutakse wana Eesti keele järele ka „Ott“. — See koht peab ka eemalt waadates kui karu pää wälja paistma, millest wist see nimi on tulnud.15) Sakala maa hakkab Põltsama kohast pääle ja ulatab peaaegu Sede jõeni (15, 1.)16) Wist Hendrik, kes muidu mitte ikka nende juures ei olnud. — Daaniel ristis 10, 15. esimesed Lätlased ja Iidumealased, Alobrand ja Hendrik ristisiwad Iimera Lätlasi 11, 7., kelle preestriks Hendrik sai. Nende ristitute hulgas on muidugi Beeweri Talibald Tolowast, kus Lätlased Kreeka usku oliwad, 11, 7. wist ka Talibaldi pojad, kes alles 18, 3. Katoliki usuliseks saawad. Iimera maa on wist üks Tolowa maa jagu olnud, mis kunni Burtniku järweni on ulatanud; ühenda 23, 9.17) muidugi Hendrik.