Polotzki ja Gertzike würstid tungiwad Liiwimaa sisse.
§ 7. Sellelsammal suwel1) tungis Polotzki kuningas oma wäega ilma ootamata Liiwi maa sisse ja läks Üksküla kantsi pääle. Liiwlased aga, kui ilma sõariistuta inimesed2), ei julgenud temale mitte wastu panna, waid lubasiwad temale raha anda, mida kuningas wastu wõttis ja ümberpiiramise järele jättis. Selle järel oliwad mõned Sakslased, keda piiskop selle wahel sõariistadega ja ammudega oli saatnud, Holme kantsi jõudnud3), ja kui kuningas tuli ja seda kantsi ära wõita tahtis, haawasiwad nemad wäga palju hobusid ja sundisiwad Wenelasi, kes noolide pärast üle Düüna4) ei julgenud minna, põgenema.
§ 8. Gertzike1) kuningas läks aga Littawitega Riia alla, kus ta karjasmaalt kodanikkude elajad ärariisus, kaks preestert, Johannes von Vechte ja Volthard von Harpenstedti2), kes Wana mäe3) juures Saksa ristisõitjatega metsa maha raijusid, kinni wõttis, ja Theodorichi Brudegami mõnede kodanikudega, kes temale järele läksiwad4), maha lõi.
Imetegu, mis ühe waga munga puusärgi juures sündinud.
§ 9. Sellelsammal ajal tallitas üks munk, nimega Sigfrid, omas preestri ammetis oma kätte ustut hingekarjatse tööd Holme kihelkonnas wäga wagaste, ja Jumala teenistuses ööd ja päewad olles, on ta oma hää elu eesmärgiga Liiwlasi hääle teele juhatanud. Wiimaks pärast pitka tööaega andis Jumal tema elule õntsa otsa ja ta suri ära. Tema surnud keha sai usklikkude kombe järele uueste pöördut ristiinimestest kirikusse kantut, kes teda silmaweega sinna saatsiwad, ja kes temale, kui lapsed armsalle isale, puusärgi hääst puust tegiwad; seda tehes leidsiwad nad ühe kaaneks walmis lõigatut laua terwe jala maad lühikese olewat. Selle üle ehmatand, otsisiwad nad kaua ühte puutükki, misga seda oleks pikendada wõinud, leidsiwad wiimaks ühe, säädsiwad eesnimetatut laua külgi, ja katsusiwad naeltega sinna külgi kinnitada. Aga kui nemad
§ 7. 1) millal Theodorich ära reisis. — 2) inermes = sõariistuta — tahab wist seda tähendada, et neil kantsis sõariistade puudus on olnud. — 3) praeoccupant = ees sisse wõtnud. — 4) põhjapoolsest Düüna kaldast saare pääle, sest Holme kants seisid Düüna sees ühe saare pääl.
§ 8. 1) seisab Kokenhuusist hommiku pool, põhjapoolse Düüna kalda pääl. — 2) Vechta Oldenburi maal, Harpenstedt Hannoweris. — 3) waata 2, 5. 8, 1. 10, 14. 14, 5. — 4) wissist teda taga ajama.